Jakie warunki powinno spełnić pomieszczenie w którym umieścimy kocioł gazowy
Aby zainstalować kocioł gazowy należy pamiętać o kilku zasadach:
Kubatura pomieszczenia w którym podłączymy kocioł nie może być mniejsza niż 8 m3, w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania 6,5 m3. Wysokość ścian pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 1,9 m Sprawna wentylacja, ważne aby były dwa otwory wentylacyjne (nawiewny i wywiewny).
Kominki
Do ogrzewania naszych domów możemy stosować tradycyjne kominki oraz kominki z płaszczem wodnym.
Kominki z płaszczem wodnym mogą posiadać elektroniczne sterowniki co pozwala na automatyczne kierowanie systemem spalania. W tradycyjnych kominkach musimy manualnie zmieniać zmieniac dopływ powietrza do komory spalania. W kominkach z płaszczem wodnym sterownik kieruje pracą pomp wymuszając przepływ wody w instalacji. Pompa włączy się w momencie gdy woda w kominku osiągnie zadaną wartość,wstrzyma prace gdy temperatura wody spada poniżej zadanej.
Decydując się na montaż kominka należy pamietać aby prawidłowo doprowadzic powietrze do urządzenia. Nie doprowadzamy powietrza do kominka z piwnicy bądź innych pomieszczen ponieważ kurz i nieprzyjemne zapachy będą dostawać się do pomieszczeń ogrzewanych kominkiem. Kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz musi być szczelny. Należy pamietać także o przepustnicach które zabezpieczą mieszkanie przed stratami ciepła gdy kominek nie będzie używany.
Dobór grzejników
Firma INSTAL MARK profesjonalnie dobierze grzejniki oraz kotły do instalacji centralnego ogrzewania.
Prawidłowy dobór mocy grzejników oraz mocy kotła jest bardzo ważny, zapewnia nie tylko komfort cieplny ale obniża również koszty codziennej eksploatacji.
Przy doborze kotła i grzejników w naszej instalacji powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
moc zainstalowanego kotła powinna wynosić ok ¾ mocy zainstalowanych grzejników, w ten sposób nie dopuszczamy do przegrzewania się instalacji oraz zapobiegamy nadmiernemu zużyciu opału (gazu, węgla itd.)
przy doborze grzejników do poszczególnych pomieszczeń należy pamiętać o ich funkcji np. w łazience planowana temperatura wynosi ok 24 stopnie, pokój dzienny 20 stopni
Aby ustalić moc oraz ilość grzejników należy obliczyć straty cieplne w budynku Moc i ilość grzejników
q-charakterystyka cieplna budynku [ w/m3 xk ]
v-kubatura budynku w m3
Zapotrzebowanie na moc cieplna obliczamy wg wzoru:
v-kubatura budynku w m3
q- charakterystyka cieplna budynku
ti – temperatura powietrza wewnątrz budynku
te-temperatura powietrza zewnętrzna najniższa dla danej strefy klimatycznej
Czym jest regulator ciepła
Aby kontrolować temperaturę a tym samym ciepło i energię stosujemy regulator ciepła (temperatury). Jest to urządzenie które komunikuje się z naszym kotłem przewodowo bądź bezprzewodowo.
Regulatory przewodowe kierują pracą wszelkich instalacji grzewczych. Sygnał jest przesyłany do kotła za pomocą przewodu. Można na nich ustawić 3 poziomy temperatury : dzienna oraz nocną oraz funkcje chroniącą instalacje przed zamarznięciem. Cykl w urządzeniu jest 7-dniowy.
Regulatory bezprzewodowe kierują pracą urządzeń grzewczych za pomocą sygnałów radiowych. Działają w kilku cyklach. Ustawiamy według potrzeb naszego planu dnia tzn np. od poniedziałku do piątku i oddzielne ustawienia dla soboty i niedzieli.
Regulatory pozwalają na oszczędność energii, ich czujniki zewnętrzne dostosują również prace naszego kotła do temperatury zewnętrznej powietrza.
Na jakiej wysokości montować urządzenia sanitarne
Planując remont czy budowę łazienki musimy pamiętać aby dokonać montażu urządzeń sanitarnych na odpowiedniej wysokości:
Górna krawędź urządzeń sanitarnych mierzona od podłogi to :
miska ustępowa 40 cm
miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych 46 cm
umywalka 85 cm
umywalka dla osób niepełnosprawnych 80 cm
pisuar 65 cm
uchwyty łazienkowe 85 cm